Tilat ja laitteet

Kirjastosta voi varata tiloja ja laitteita kokouksille, koulutuksille, ryhmätöihin, opiskeluun tai pienimuotoisille näyttelyille. Tilat ovat pääsääntöisesti varattavissa sellaisina aikoina, jolloin kirjasto on auki.

Tilavarauksen voi tehdä Julius-järjestelmän kautta, soittamalla 040 150 5280 tai sähköpostitse .  Kirjastossa on käytössä avoin langaton verkko.

Tilanvarauskalenteri:

Julius-varausjärjestelmä

Lisätietoa varattavista tiloista:

Monitoimitila

Monitoimitilassa on tv seinällä, genelecin kaiuttimet sekä tuoleja tapahtumia varten
Monitoimitilassa on seinätyynyjä joita voi käyttää istuimina
Pingispöytä kirjaston monitoimitilassa
monitoimitilan-penkit-ja-tv
monitoimitilan-seinatyynyt
pingis-monitoimitila
previous arrow
next arrow

Voit vaihtaa kuvaa klikkaamalla kuvan reunasta. Monitoimitila on pääsääntöisesti lasten ja nuorten käytössä, ja sieltä löytyvät pingispöytä, pelikonsoli (PS4) ja televisio. Poikkeustapauksissa tilaa voidaan varata muuhun käyttöön. Kysy myös videoprojektorin käyttömahdollisuutta tarvittaessa.

Tilavuokrat 1.1.2024 alkaen:

Kertakäyttö / päivä (max 6h)       100 e (sis. alv 25,5%)

Kertakäyttö / tunti                         25 e (sis. alv 25,5%)

Tilavuokraa ei peritä toholampilaisilta yhdistyksiltä ja järjestöiltä.

Tutkijanhuone

Tutkijanhuoneessa on työpöytä, skanneri ja filmin digitointilaite
tutkijanhuoneen-poyta
tutkijanhuone
previous arrow
next arrow

Tutkijanhuoneen voi varata maksutta hiljaista työskentelyä tai opiskelua varten. Tilassa on kaksi tuolia, pyöreäpöytä sekä työpöytä ja -tuoli sekä nuottiteline. Voit varata tutkijanhuoneen joko tilanvarauskalenteristamme Juliuksesta tai olemalla yhteydessä kirjastoon. Tutkijanhuoneessa on myös tietokone VHS-kasettien digitointia varten sekä A4-kokoinen skanneri. Kysy myös levysoitinta ja diaskanneria.

Näyttelytilat

nayttelytila on toholammin kirjaston aulassa

Kirjastossa on rajoitetusti näyttelytilaa, mutta pienimuotoiselle näyttelylle voi neuvotella paikkaa kirjaston yläkerrasta. Näyttelytila on kirjaston paraatipaikalla, se näkyy ensimmäisenä kun kirjastoon astuu sisään. Näyttelyt vaihtuvat tyypillisesti kerran kuussa.

Tapahtumatilat

Kirjaston monitoimitilaa ja näyttelytilaa voi varata pienimuotoisiin tapahtumiin. Kirjastossa on järjestetty muun muassa kirjajulkkareita, kirjailijavierailuja, muskariesityksiä jne. Kysy lisää kirjaston henkilökunnalta.

Laitteet

Asiakaskoneet

Kirjastossa on asiakkaiden käyttöön tällä hetkellä kaksi asiakaskonetta, joista toinen on tarkoitettu tiedonhakuun ja e-lehtien lukemista varten. Koneiden käyttöaika on puoli tuntia.

Tabletit

Kirjastossa on useita iPadeja, jotka saa käyttöön tiskiltä kirjastokorttia vastaan.

Kaiuttimet, televisio ja videotykki

Monitoimitilan seinälle on asennettu pienet Genelecin aktiivikaiuttimet. Samalta seinältä löytyy myös televisio, ja vastakkaiselle seinälle voi heijastaa videotykillä esityksiä, valokuvia tai elokuvia.

Digitointilaitteet

Kotivideot talteen! Kirjaston tutkijanhuoneen digitointilaitteilla voit tallentaa maksutta vhs-kasetteja digitaaliseen muotoon.

Voit varata digitointipisteen käyttöösi kirjaston asiakaspalvelusta ( 040-150 5280 / ). Tallentaminen kestää yhtä kauan kuin tallenteen pituus on, kannattaa huomioida tämä aikaa varatessa!

Tallennuksessa suositellaan käytettäväksi muistitikkua tai ulkoista kovalevyä. Huom! Digitointipisteessä ei ole omaa VHS-adapteria. Palvelu toimii pääasiassa itsepalveluna. Henkilökunta opastaa tarvittaessa.