Pirkko Määttälä kirjailijavieraana Toholammin kirjastossa ti 19.8. klo 18

Toholampilaislähtöiseltä Pirkko Määttälältä on ilmestynyt esikoisromaani Marie keväällä 2025. Pirkko vierailee Toholammin kirjastossa kertomassa teoksestaan tiistaina 19.8. klo 18 alkaen. Tervetuloa kuulolle!

 

Kuvaus kirjasta kustantajan (Sitruuna) sivuilta:
Alsace, 1891. Täysi-ikäisyyttään lähestyvä Marie Larcher varttuu sisarusparvessa lammastilalla ja haaveilee käsityöopinnoista, mutta isällä on hänen varalleen aivan muita suunnitelmia. Marien elämä mullistuu, kun hän kohtaa Strasbourgissa saksalaisen insinöörin, Alfred Schwabin, joka tuntuu tietävän kaiken uusimmista laitteista ja materiaaleista. Pian Marie löytää itsensä uudenlaisen elämän kynnyksellä kehruu- ja kutomotehtaan työnjohtajan rouvana.
Nuoripari etsii paikkaansa Saksan keisarikunnassa ja vastoinkäymisten keskellä, kunnes Suomesta, Venäjän autonomisesta suuriruhtinaskunnasta, saapuvat kirjeet muuttavat kaiken. Porvoolainen tehtaanpatruuna August Eklöf houkuttelee ystäväänsä rakentamaan tulevaisuutta kauas pohjoiseen, rajattomien mahdollisuuksien maahan, mutta uskaltavatko Marie ja Alfred jättää taakseen kaiken tutun?
Marie on todellisiin henkilöihin ja tapahtumiin pohjautuva romaani rakkaudesta, menetyksistä ja uuden alun etsimisestä.
Kirjan jatko-osa perheen vaiheista ensimmäisen maailmansodan aikana ja sotaa seuranneina vuosina julkaistaan vuonna 2026.
--